صحبت های جالب کارگردانی که فیلمش رکورد "فروشنده را شکست، درباره اصغر فرهادی

۱۴ / ۰۲ / ۱۳۹۶ ۳۲۰۷ دانلود ویدئو ۱
توضیحات

 شرق نوشت: «گشت ٢» از آغاز اکران تا به امروز توانست عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را کسب کند؛ عنوانی که پیش‌تر به فیلم اخیر اصغر فرهادی «فروشنده» داده شد و این‌بار عاید فیلمی شده که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان آن را با سینمای اصغر فرهادی قیاس کرد.

 

این نخستین‌بار نیست که تحلیلگران سینما، از واکنش مخاطبان به فیلم‌های روی پرده غافلگیر می‌شوند و نمی‌توانند تحلیل درستی از مخاطبانی که دو فیلم «فروشنده» و «گشت ٢» را انتخاب می‌کنند، ارائه دهند؛ اما قدر مسلم این است که علاقه‌مندی مردم به تماشای فیلم‌های طنز و مفرح نسبت به‌ گونه‌های دیگر سینمایی بیشتر است و ظاهرا اگر فیلمی با شوخی‌های خاص و کنایه‌های اجتماعی و بعضا سیاسی بتواند مخاطبانش را راضی کند، شرایط خوبی در اکران خواهد داشت.

با همه اینها هنوز چندهفته‌ای به پایان اکران فیلم‌های نوروزی سینماها باقی است و فیلمی مثل «گشت ٢» منتظر است رکوردشکنی‌اش را جشن بگیرد. باید دید تا پایان سال چه اتفاقی در انتظار سینمای ایران خواهد بود. در روزهای منتهی به پایان اکران «گشت ٢» با سعید سهیلی، کارگردان این فیلم سینمایی گفت‌وگویی کردیم و از دلایل پرفروش‌شدن «گشت ٢» پرسیدیم.

«گشت ٢» به‌نوعی در اکران رکوردشکن شد. این میزان فروش فیلم را پیش‌بینی می‌کردید؟
پیش‌بینی نمی‌کردم فیلم رکوردشکن شود، البته پیش‌بینی می‌کردم فیلم فروش خوبی در اکران داشته باشد و مخاطبان بسیاری را جذب خواهد کرد. خوشحالم که «گشت ٢» با تمام سنگ‌اندازی‌ها و کارشکنی‌ها دیده شد و مورد استقبال قرار گرفت. من در جریان اکران «گشت ١» به دلیل شرایط نامطلوب اکران سیلی خوردم و این سیلی را با فروش «گشت٢» پاسخ دادم. فروش این فیلم سیلی‌ای بود به بدخواهان؛ اما امیدوارم در ماه‌های آینده فروش «گشت ٢» نیز به واسطه فیلم دیگری شکسته شود. درست است که ما افتخار پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را از دست خواهیم داد؛ اما طبعا مثل تمامی اهالی سینما، موفقیت این حرفه را می‌خواهیم و هر قدر فروش فیلم‌ها بیشتر شود، می‌توان به موفقیت‌های بیشتر سینمای ایران امیدوار بود.

‌ فکر می‌کنید دلیل موفقیت «گشت ٢» چیست؟
قطعا موفقیت این فیلم یک دلیل مشخص ندارد. گاهی بازیگری که در یک فیلم دیده می‌شود و عاملی برای فروش فیلم محسوب می‌شود، در فیلمی دیگر چندان موفقیتی کسب نمی‌کند یا سایر مواردی که می‌تواند یکی فیلم را به فروش بالایی برساند. عید نوروز چند فیلم اکران شد و در‌این‌میان تنها دو فیلم «گشت ٢» و «خوب، بد، جلف» به فروش خوبی دست پیدا کرد؛ به‌هر‌حال همیشه ژانرها و گونه‌های مختلفی از فیلم‌ها ساخته و اکران می‌شود؛ اما من معتقدم دو نوع فیلم وجود دارد. فیلم‌هایی که در کنار مردم هستند و فیلم‌هایی که در مقابل آنهاست. فیلم‌هایی که در کنار مردم است، از نظر من فروششان تضمین‌شده است و فیلم‌های مقابل مردم محکوم به شکست‌اند. فیلم‌هایی از جنس «گشت ٢» که سعی کرده دغدغه‌های مردم را نمایش دهد و در کنار آن فضای شاد و مفرحی را ایجاد کند، طبعا بازخوردهای خوبی هم از مخاطب خواهد گرفت؛ چراکه مخاطب با فیلم همذات‌پنداری می‌کند و دغدغه‌هایش را در فیلم می‌بیند و بُغض‌شان فروخورده نشده. «گشت ٢» به مردم امید و لبخند می‌دهد و این اتفاق خوشایندی است.

‌ این موضوع که فیلم «گشت ٢» نماینده سینمای بدنه و تجاری است، تا چه حد برای شما خوشایند است؟
سینمای آماتور، تجربی و بدنه یا به‌نوعی حرفه‌ای از دسته‌بندی‌های انواع گونه‌های س

داغ ترین ها

نظرات (0)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین