آزاده نامداری: دوست دارم رئیس جمهورم یک زن باشد/ گفتند کاندیدای شورای شهر شوم/گپ سیاسی با مجری تلویزیون

۲۲ / ۰۸ / ۱۳۹۵ ۱۱۷۲۹ دانلود ویدئو ۸
توضیحات

آزاده نامداری برای آنها که نامش را می شناسند یک مجری تلویزیون است و با کمی فاصله چهره‌ای که وارد فاز بازیگری هم شده است.
 بهانه گفتگوی ما با او در نمایشگاه مطبوعات، نه پرسیدن از حال و هوای او در جایگاه مجری تلویزیون بود، نه ورودش به عرصه بازیگری. با او یک گپ سیاسی زدیم. در همین روزهایی که با ابلاغیه اخیر رهبری درباره سیاست های کلی انتخابات روزنه های امیدی از گنجاندن زنان در تعریف رجل سیاسی ایجاد شده است.
 او البته گلایه‌هایی هم دارد از نمایندگان زنی که در مجلس کاری برای هم جنسان خودشان نکردند و حتی کنایه می زند به آن هایی که به اسم راستگو به شورای شهر رفتند و بعد ...
 آزاده نامداری حتی از دعوت شدن برای کاندیداتوری در انتخابات شورای شهر هم برایمان روایت کرد. او در این گفتگو که پیش از اعلام نتیجه انتخابات آمریکا انجام شده بود از علاقه اش به رییس جمهور شدن هیلاری کلینتون هم گفت.
 مشروح گپ و گفت سیاسی با آزاده نامداری، مجری نام آشنای تلویزیون را در ادامه بخوانید؛
 خانم نامداری! همین ابتدا بگویم جنس سوالات ما فرهنگی و هنری نیست، چند سوال سیاسی از همین جایگاهی که هستید ..
 من که سیاسی بلد نیستم ولی هرچه بلد نباشم می‌گویم بلد نیستم (خنده)
 اخیرار رهبری ابلاغیه‌ای درباره سیاست های کلی انتخابات داشتند...
 نه در این حد سخت...
 در این ابلاغیه به بحث رجل سیاسی اشاره شده است و بعضی را امیدوار کرده است شاید خانم ها اینبار در تعریف این واژه قرار بگیرند.شما به عنوان زنی که در عرصه اجتماعی فعال هستید چقدر علاقه دارید روزی رییس جمهور شوید؟ در حال حاضر سقف آرزوهای سیاسی زنان ایرانی نماینده مجلس شدن یا معاون رییس جمهور شدن است.دوست ندارید قدوقامت سیاسی زنان ایرانی بلندتر شود؟
 من اصلا نمیتوانم رئیس جمهور شوم. خانه خودمان هم به زور اداره می کنم. (خنده)من به خیلی از این سئوال ها از منظر سیاسی نمی توانم پاسخ دهم چون یک نگاه روانشناسی و جامعه شناسی شاید حتی تاریخی می خواهد. اینکه زنان ما از گذشته تا به امروز چه جایگاهی داشتند و آنچه که من گمان می کنم در مورد زنان بسیار واجب است و نیاز هست که وجود داشته باشد و متاسفانه نمی دانم در چه زمانی و از کجا این واژه در خانم های ما در حال کمرنگ  شدن است، واژه ای به نام عزت نفس است. خب این واژه چیزی است که بعدی درونی زن را تقویت می کند و به آن قدرت می دهد. من گمانم می کنم در برهه ای از تاریخ این عزت نفس در خانم ها کمتر شد. خانم ها هم در گذر زمان به این سمت و سو گرایش پیدا کردند. این مسیر که خانم ها در آن قرار گرفتند، دیگر با واژه رجل سیاسی کیلومترها فاصله دارد.
 خانم ها به کالا تبدیل شدند، کالا نه با این نگاه که در غرب وجود دارد بلکه منظورم این است که تفکر و شناخت را از زن گرفتیم و وقتی تفکر را از زنان بگیریم، خانم ها قدرت پروازشان خیلی کمتر می شود یا پروازشان با ارتفاع کمتری اتفاق می افتد.
 من فکر می کنم یک دلیلی که خانم ها نمی توانند رجل سیاسی شوند، این است که روزی خودشان تصمیم گرفتند که ارتفاع پروازشان را کم کنند.
 *گمان نمی کنید که نگاه مردانه به نحوی باعث شده است که خانم ها از سیاست فاصله بگیرند؟ 
 شما که سیاسی هستید به من بگویید که در قانون اساسی این امکان وجود دارد که خانم ها رئیس جمهور شوند؟
 *رجل سیاسی یک واژه مبهمی است، برخی می گویند رجل هم مردان را شامل می شود، هم زنان را اما تا به امروز براساس همین عبارت، تنها مردان حق رییس جمهور شدن را در ایران داشتند. به همین دلیل با ابلاغیه ای که رهبری برای شفاف شدن این واژه دادند، برخی امیدوار هستند که شاید زنان هم در آینده بتوانند رئیس جمهور شوند.
 ببخشید من این را می گویم. یعنی شما فکر می کنید که همه مشکلات مملکت ما حل شده است و فقط همین مانده است که خانم رئیس جمهور شوند.
 *یعنی شما هیچ علاقه ای ندارید که یک روز رئیس جمهورتان یک خانم باشد؟
 من خیلی مطالبات دیگری دارم، نقطه انتهاییش به این موضوع می رسد. من خیلی دوست دارم رئیس جمهورم یک خانم باشد، چون فکر می کنم خانم ها با لطافتی که دارند میتوانند مشکلات خانم های دیگر را حل کنند. اما خانم هایی که ما به مجلس فرستادیم، باز هم ما را درک نکردند و کار بزرگی برای خانم های دیگر انجام ندادند. 
*یعنی اگر یک خانم یک روزی کاندیدای ریاست جمهوری شوند شما به او رأی نمی دهید؟
 جنسیت این قدر اهمیت ندارد بلکه تفکر مهم است.بستگی دارد آن خانمی که میخواهد رئیس جمهور شود، صاحب چه فکری است. من آدمی را انتخاب می کنم که صاحب فکر باشد و اندیشه اش را قبول داشته باشم، حالا این گزینه خانم باشد یا آقا، فرقی نمیکند.
 اساسا این نگاه را ندارم که چون خانم است باید حالا یک موقعیت خاص را به او داد. من فکر می کنم باید یک قدم بالاتر برداریم. این در ظاهر یک نگاه روشنفکرانه است که خانم ها  
آقایان هستند که خیلی کارها را در جامعه می کنند. اما ما باید تلاش کنیم اندیشه های درست را پر رنگ کنیم، در آن صورت زن و مرد دیگر فرقی ندارد. ما دنبال تفکرات خوب می گردیم. من خواسته های زیادی دارم و خواسته هایم محدود به این نیست که خب حالا اگر یک کاندیدای زن بود حتما به او رای بدهم.
 ببخشید ولی این رفتار یک مقدار نمایشی است. شما نگاه کنید یک رئیس جمهور می آید یک وزیر زن یا یک سخنگوی زن می گذارد. به نظر من این یک کار نمایشی است.

داغ ترین ها

نظرات (8)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین
گچساران میگوید: ۲۲ آبان ۱۳۹۵
با سلام.خدایی دیگه هیچ هنرمندی به غیر از خانم نامداری وجود نداره هر چند روز یکبار باید یه تیتر خبر از خانم نامداری بزارید روی سایت خبری.یا اینکه خانم نامداری خیلی دنبال مطرح کردن خودشه و یا اینکه شمای خبرنگار خیلی بیکاری و جهت خالی نبودن عریضه دم و دقیقه از خانم نامداری خبر میزارید.یه کم قضیه داره لوس میشه.زشته به خدا.یه مدت گیر میدید به خانم الهام چرخنده و یه مدت گیر میدید به خانم نامداری بسه دیگه خسته شدیم.
20 | 14 پاسخ
مهمان میگوید: ۲۲ آبان ۱۳۹۵
خانمی که حامی فتنه گران بود و الان در دانشگاه آزاد پردیس تهران تدریس می کنند وهمه کاره خود را میداند در سر می پروراند ریاست جمهوری را
22 | 16 پاسخ
وحید میگوید: ۲۳ آبان ۱۳۹۵
بعد از این همه سوژه شدن بهتره بری شوهرداری کنی !
20 | 17 پاسخ
ناشناس میگوید: ۲۷ آبان ۱۳۹۵
اه اه چقدر از خود راضی
13 | 13 پاسخ
مهمان میگوید: ۱۳ آذر ۱۳۹۵
زندگی خراب کن
16 | 12 پاسخ
لیلا میگوید: ۴ دی ۱۳۹۵
من از زنان خانه خراب کن متنفرم .که خانه عشق یکی دیگه خراب می کنن وبرروی ویرانه های خانه ی دیگ