خاص ترین و عجیب ترین پراید ایران متعلق به یک زوج جوان/ اینجا آرزوهایتان برآورده می شود

۱۴ / ۰۲ / ۱۳۹۶ ۸۵۷۴ دانلود ویدئو ۱
توضیحات

برای هر مخاطبی که با نو واژه کتابرانه و یا خبر و مطلبی در مورد آن در رسانه ای برخورد می کند این سوال به ذهن متبادر خواهد شد که کتابرانه چیست؟ ماهیت، هدف و نگاهش چگونه است؟ و ازچه ابزاری برای رسیدن به این اهداف استفاده می کند؟
کتابرانه را میتوان یک راهبرد در تفکر انسانی دانست. این استراتژی فکری توسط زوجی که خود را تا حد مورد نیاز واجد سلیقه و دانش لازم می دانند شکل گرفته است. ابزاری که در کتابرانه با آنها سرو کار داریم موسیقی، کتاب، هنر، مکالمات و روابط انسانی است. نحوه ارائه این تفکر انسانی در واقع به اشتراک گذاشتن یک تجربه شخصی از این دو نفر به شکلی صادقانه و خودمانی همراه با صمیمیت و فارغ از جنسیت و نژاد و مرتبه و خطوط فکری است. هدف کتابرانه این است که محیطی امن شبیه خانه را فراهم کند تا هنگامی که کسی داخل آن  می شود در معرض هر المانی که قرار می گیرد، حائز پیامی باشد که حال او را بهتر کند و او را به سمت احساس بهتر ، بیشتر تلاش کردن و فکر کردن و دوباره فکر کردن سوق دهد. ویژگی ممیزه کتابرانه که آنرا محلی امن، آرامش بخش و شاداب کننده می سازد این است که در آنجا هیچ اجباری در کار نیست ولی در عین حال برخورد تصادفی با کتاب، موسیقی و المان های هنری و فرهنگی، همه از آثار برگزیده و با دقت انتخاب شده، بیشتر از محیط بیرون است. صمیمیت، فاصله احترام برانگیز و حفظ حریمهای شخصی افراد نیز از عواملی است که باعث احساس امنیت در این فضاست. 
لحظه ی شکوهمند برای هر انسانی آن هنگام است که از گیجی وارد یک ثبات ذهنی  میشود و این لحظه در دنیای معاصر فقط هنگامی روی می دهد که با جریانی که با صداقت با شما برخورد می کند مواجه شوید. یکی از کاستی های جامعه ما امکان پذیرفته شدن آدمها بدون قضاوت است و کتابرانه زاییده نیاز جامعه ما به این نگاه است. بنابراین کتابرانه صرفا محل ارائه محصولات فرهنگی و مکانی برای تبادل افکار نیست، بلکه اتفاقی است که ممکن است بطور غیرمستقیم به این امور نیز منجر شود بدون اینکه در هدف اول و هشیار مجموعه قرار بگیرد.
کتابرانه کتابفروشی نیست، کافی شاپ هم نیست. تفاوت آن با یک کلوپ هم اندیشی نیز در این است که در اینجا باید خودت را به جریان بسپاری تا حرکت شروع شود اما در یک کلوپ هم اندیشی وارد یک جریان از پیش تعیین شده می شوی. 
مخاطب ها متمایل به کسی هستند که در انتخاب و گزینش در کنار آنها باشد و این اصلی است که بر پایه شناخت تجربی نیازهای جامعه و تجربه آشنایی با کتاب و هنر در کتابرانه لحاظ شده است.
کتابرانه در سال 88  با تجربه موفق ارتباط موثر با کودکان گروه سنی پیش از دبستان با واسطه کتاب و نقاشی تولد یافت و با برگزاری نمایشگاه های کوچک محلی با درنظر گرفتن دغدغه های معیشتی پا گرفت. با در اختیار داشتن گنجینه ای از کتاب های دستچین شده، تدریجاً انگیزه نمایشگاه سیار کتابرانه در ذهن این زوج جای گرفت که شروع تماس منحصر به فرد و بینظیر میدانی آنها با طیف گسترده ای از مخاطبانی از اقشار مختلف شد که آنها را به ابزار توانمند قابلیت بر قراری ارتباط با انواع مخاطب مجهز ساخت. این چنین شد که آنها تماماً دل را به کتابرانه سپردند. 
این دو برای به وجود آوردن موجودیتی که به یک رویا شبیه بود، ترس ها را کنار زدند و قدم به قدم پیش رفتند.
بتدریج و در همین مقطع زمانی کتابرانه مورد توجه رسانه ها قرار گرفت و این آغاز راه جدیدی گردید و در مجموع در حدود یکصد گزارش خبری در صدا و سیما و  روزنامه ها ی داخلی و خارجی از این حرکت تهیه گردید و در یک اتفاق غرور آفرین در سال 1392  پروژه کتابرانه از سوی سازمان ملل متحد به عنوان یک الگوی فرهنگی در سایت این سازمان در تهران و نیویورک معرفی گردید. گام آخری که تا کنون عملی گردیده است افتتاح مکان ثابت کتابرانه در ورودی یک دبستان که شامل دفتر انتشارات، کتابفروشی، فضایی برای مطالعه و کافه ای برای کودکان و خانواده هایشان می باشد .
روندی که بانیان کتابرانه  برای رسیدن به نقطه ای که در آن ایستاده اند طی کرده اند آنها را به فرصت ها وتوانمندی هایی مجهز کرده است که امروز می دانند و می توانند با طیف وسیعی از مخاطبین ارتباط سازنده و تعامل تاثیر گذار برقرار کنند و ضمناً توانمندی، روحیه و سرعت عمل مورد نیاز برای برخورد با مخاطب کودک و نوجوان را بدست آورده اند.
امروزه کتابرانه برای فعالیت های رو به گسترش خود از وجود مشاورین ارزشمندی بهره مند است که ارتباط آنها با کتابرانه آمیخته با تعلق خاطر و اهداف مشترک بنا شده است.

اجتماعی

نظرات (1)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین
برهمنی میگوید: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
سلام وقت بخیر میشه آدرسه کتابفروشی کتابرانه رو اعلام کنید
0 | 0 پاسخ