آقازاده‌های خارج‌نشین؛ طناز روحانی در اتریش است و آزاده حداد در آمریکا

۲۱ / ۰۵ / ۱۳۹۷ ۲۶۴۹ دانلود ویدئو ۱
توضیحات

«آقا زاده» و «آقا زادگی» که این روزها عنوان بهتر «ژن خوب» را پیدا کرده‌اند، از ابتدای دهه هشتاد وارد ادبیات رسانه‌ای ما شدند، زمانی که عده‌ای به سبب منصب و شغل پدرشان به پست و مقام رسیدند و البته این اتفاق رسانه‌ای شد.

این روزها اما بیش از اینکه نام مسئولان در رسانه‌ها منتشر شود، نام فرزاندشان است که مطرح می‌شود و اذهان عمومی را به این سمت می‌برد که کدام یک با رانت دولتی به پست و مقام و ثروت کلان دست پیدا کردند.

کمپین «فرزندت کجاست؟» در خبر فوری این‌بار در گزارشی مروری داشته به زندگی فرزاندان مقامات دولتی که در خارج از کشور تحصیل و یا زندگی می‌کنند، کشورهای جهان اول که بسیاری از آنها حتی روابط دیپلماتیک و سیاسی با ایران نداشتند اما فرزندان مسئولان عالیرتبه کشور ترجیح می‌دادند آنها را به عنوان محلی برای زندگی و تحصیل و گاهی حتی کسب و کار انتخاب کنند.

طناز در اتریش زندگی می‌کند

حسن روحانی، رییس جمهور ایران اکنون 4 فرزند دارد که دختر کوچک او در اتریش سکونت دارد. طناز که در رسانه‌های ایران شهرت زیادی ندارد، تنها در مراسم تحلیف پدرش در مقام رییس جمهور بود که برای نخستین بار دوربین‌ها از او تصویری منتشر کردند.

مریم در لندن ساکن است

بیزنس اینسایدر، پایگاه خبری آمریکایی چندی پیش در گزارشی خبر از تحصیل مریم، دختر حسین فریدون، برادر و مشاور رییس جمهور منتشر کرد.

مریم دختر حسین فریدون دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه کلمبیای آمریکا بوده، پس از آن با دریافت بورس تحصیلی که از مدرسه اقتصاد لندن به لندن رفت و مشغول به تحصیل شد، البته طبق گفته این سایت این بورسیه تحصیلی به افراد نیازمند ساکن کشورهای در حال توسعه اعطا می شود.

مریم فریدون البته اکنون در شعبه دویچه بانک لندن مشغول به کار است.

آزاده ژاپن بود بعد به آمریکا رفت

غلامعلی حدادعادل در سال 1390 باحضور در یک برنامه تلویزیونی درباره زندگی شخصی دخترش آزاده و علت سفر او به ژاپن و آمریکا توضیحاتی ارائه داد. طبق گفته‌های رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دختر او در ایران درس خوانده اما همسر او بورس تحصیلی شده و آزاده هم همراه همسرش راهی ژاپن شده است. بعدها اما به سبب تحقیقات دیگری که دامادش داشته است، آنها به آمریکا رفتند و مدتی در آمریکا زندگی کردند.

این درحالیست که رییس سابق مجلس شورای اسلامی ادعا کرده که آزاده و همسرش اکنون به ایران بازگشته‌اند.

سجاد هم در انگلیس است

پسر غلامعلی خوشرو، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، وکیل پایه یک دادگستری است. به ادعای پایگاه خبری بیزنس اینسایدر او همسر مریم فریدون است و در دانشگاه آکسفورد در مقطع دکترا در رشته حقوق مشغول به تحصیل است و اکنون ساکن انگلستان است.

عیسی آمریکاست

معصومه ابتکار، رییس سابق سازمان محیط زیست که اکنون معاون امور زنان ریاست جمهوری است، دو پسر دارد که یکی از آن‌ها اکنون در آمریکاست. معصومه ابتکار در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرده بود:« پسرم در آمریکا درس می خواند و ادامه تحصیل می دهد. خودش و همسرش تا فوق لیسانس اینجا بودند اما رشته ای که می خواستند ادامه دهند (مدیریت و راهبری سازمانی) در ایران نبود. به هر حال انتخاب افراد مبتنی بر تشخیص خودشان است و تابع نظر والدینشان نیستند.»

آنهایی که رفتند و نماندند

مهدی هاشمی رفسنجانی، یکی از فرزندان آیت الله هاشمی رفسنجانی هم جزو افرادی بود که در دانشگاه آکسفورد به تحصیل در رشته خاورشناسی مشغول بود، او در سال 2010 در انگلستان مشغول به تحصیل بود اما دو سال بعد یعنی در سال 2012 به دلیل پرونده قضایی به ایران آمد و تحصیلش را نیمه کاره رها کرد.

پسر محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران هم طبق ادعای برخی رسانه‌ها چند سالی در آمریکا زندگی کرده است.

مهدی ظریف مدتی در شرکت وریزون آمریکا مشغول به کار بوده و اکنون در ایران زندگی می‌کند، البته یک رسانه آمریکایی ادعا کرده است که مهدی ظریف در آمریکا به صورت پیمانکاری با این شرکت مشغول به کار بوده است.

داغ ترین ها

نظرات (0)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین