صحنه های منشوری "50 کیلو آلبالو" داد بسیج را درآورد/ واکنش تند به ورود فیلم مانی حقیقی به شبکه نمایش خانگی/ "آن تایم" تقدیم می کند

۱۶ / ۰۳ / ۱۳۹۶ ۷۵۶۷ دانلود ویدئو ۲
توضیحات

شرق نوشت: وزیر ارشاد در حالی این روزها به دنبال پایان‌بخشیدن به چالش فیلم‌های توقیفی و تعیین تکلیف اکران‌شدن یا نشدنشان تا ١٠ مرداد است که بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) ضمن اعتراض به این اقدام با نگارش نامه‌ای به وزیر توصیه کرده به آنچه «بازیچه قدرت‌خواهی دیگران» نامیده گرفتار نشود.

 

سیدرضا صالحی (وزیر ارشاد) در روزهای گذشته در نامه‌ای به ریاست سازمان سینمایی، از او خواسته در دو ماه وضعیت فیلم‌های توقیفی را روشن کرده و پاسخ مشخصی به صاحبان این آثار داده شود. درواقع مدت‌هاست که اسامی این فیلم‌ها در پرسش و پاسخ‌های مدیران فعلی و پیشین سازمان سینمایی و نیز دو وزیر ارشاد دولت یازدهم (علی جنتی و سیدرضا صالحی‌امیری) برده شده و خبرنگاران به دفعات خواستار روشن‌شدن وضعیت و سرنوشت این آثار سینمایی هستند.

با توجه به دستور صالحی‌امیری انتظار می‌رود روز ۱۰ مرداد هیچ فیلم‌ بلاتکلیفی در اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی باقی نمانده باشد و مسئولان این سازمان با تهیه‌کنندگان و کارگردان‌های این آثار بر سر نمایش یا عدم نمایش قطعی این آثار به نظر مشترکی رسیده باشند.

در همین حال رئیس سازمان سینمایی در نامه‌ای به وزیر برای تعیین فرصت دوماهه برای حل مشکل نمایش برخی از فیلم‌ها تشکر کرد و توضیحاتی ارائه داد. محمدمهدی حیدریان با نگارش نامه‌ای از نگاه حمایتی رضا صالحی‌امیری نسبت به سینمای ایران تشکر کرد.در نامه محمدمهدی حیدریان خطاب به رضا صالحی‌امیری آمده: «نگاه دغدغه‌مند شما در حل مشکل فیلم‌های سینمایی که به دلایل مختلف نتوانسته‌اند پروانه نمایش دریافت دارند، راهبردی است که حقوق سینماگران را در نگاه حداکثری مدنظر دارد. پیش از این به دستور جناب‌عالی کمیته‌ای مسئولیت بررسی وضعیت این‌گونه فیلم‌ها را برای رسیدن به چارچوبی قابل قبول و منطبق بر قوانین آغاز کرده و لازم به تأکید است این روند در چارچوب ارزش‌ها و هنجارهای حاکم بر فرهنگ ایرانی اسلامی آغاز شده که امیدوارم پیش از ضرب‌الاجل تعیین‌شده، تصمیمات مناسبی را اعلام کند.سیاست صیانت از حقوق هنرمندان و سینماگران در چارچوب قوانین می‌تواند افق‌های روشنی را در گسترش فرهنگ دینی ملی در پی داشته باشد».

سؤال اصلی این است که آیا برای این آثار پروانه نمایش صادر می‌شود تا با تزریق‌ آنها به جدول اکران امسال، جدول اکران سینمای ایران دچار تغییری اساسی شود یا درنهایت برخی از آنها همچنان در محاق باقی خواهند ماند؟‌!فهرست فیلم‌هایی که بنا بر دستور وزیر ارشاد قرار است تا دهم مرداد تعیین تکلیف شوند، از این قرار است: «خیابان‌های آرام: کمال تبریزی/ زمهریر: علی رویین‌تن/ عصبانی نیستم: رضا درمیشیان/ آشغال‌های دوست‌داشتنی: محسن امیریوسفی/ پارادیس: علی عطشانی/ ارادتمند نازنین، بهاره تینا: عبدالرضا کاهانی/ وقت داریم حالا: عبدالرضا کاهانی/ خانه پدری: کیانوش عیاری/ کاناپه: کیانوش عیاری/ گزارش یک جشن: ابراهیم حاتمی‌کیا/ خرس: خسرو معصومی/ خانه دختر: شهرام شاه‌حسینی».

اما در متن نامه بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) به وزیر می‌خوانیم: «این روزها اخباری از دستور حضرت‌عالی مبنی بر رفع توقیف برخی آثار سینمایی به گوش می‌رسد. این دستور شما در مرحله نخست یک سؤال مهم را به ذهن می‌آورد. تدبیرمردان را چه شده است که خودشان برای فیلم‌ها پروانه ساخت صادر می‌کنند؛ خودشان توقیف می‌کنند و بعد خودشان دلسوز هنر و هنرمندان می‌شود و به فکر رفع توقیف می‌افتند! جناب آقای وزیر، آیا معنای تدبیر و امید در امر فرهنگ این است؟».

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه نامه خود آورده: «جناب آقای صالحی‌امیری، شما بهتر از هر فرد دیگری می‌دانید که مشکل بسیاری از این فیلم&z

داغ ترین ها

نظرات (2)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین
مهمان میگوید: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶
به بسیج دانشجویی چه ربطی داره اصلا چه کاره هستن
0 | 3 پاسخ
-=☻A.H.D.B☺=- میگوید: ۱۹ خرداد ۱۳۹۶
-=نسخه منتشر شده برای سینمای خانگی=- نظر شخصی : در مزخرف بودن فیلم شکی نیست ! (ولی منظور حدودا همه چیز فیلم و نه تایید دیدگاه بسیج !) ولی بسیج حق دخالت در نظر و انتخاب درست و غلظ بودن مردم را ندارد که شکایت میکنه هر شخص به صلاح خود می تواند انتخاب کند نه شخص (دیکتاتور) دیگری !!! سانسور کردن نه تنها جلوی چیزی گرفته نمی شود بلکه باعث پیدا شدن خواهان می شود شما هر چیز را ببندید فردایی برایش کلیدی پیدا می شود که آن باز کند!!!
0 | 2 پاسخ