30 سال ربنا شجریان پخش شد و هیچکس صدایش درنیامد، شما که حق فتوا دادن ندارید آقای لاریجانی!

۱۰ / ۰۳ / ۱۳۹۶ ۲۹۲۹ دانلود ویدئو ۴
توضیحات

حسین انصاری راد در مصاحبه با روزنامه شرق در باره ایرادات جواد لاریجانی به ربنای شجریان توضیحاتی داد.

 انصاری‌راد، درباره اظهارنظر لاریجانی مبنی بر اینکه پخش ربنای شجریان خلاف موازین شرعی تلاوت است، گفت: «دو موضوع مطرح است؛ یکی مسئله سیاسی که در ادامه به آن اشاره می‌کنم و دیگری مسئله شرعی. اینکه آقای محمدجواد لاریجانی می‌گویند شرایط تلاوت را با صوت آقای شجریان حفظ نمی‌کنیم، به این معنی که شرایط تلاوت که در حقیقت حرمت و شکوه و لطافت قرآن است را تحت شعاع قرار می‌دهد، این حرف واقعا عجیب است».

او ادامه داد: «آقای محمدجواد لاریجانی حق فتوادادن در مسائل شرعی را ندارد. تا جایی که خبر دارم، ایشان فیزیک‌دان و سیاست‌مدار است و تحصیلات فقهی که بتواند اظهارنظر کند، ندارد. ثانیا عکس مطلب ایشان درست است. مرحوم فیض کاشانی درباب موسیقی جمله‌ای دارد که در کتاب وافی نوشته شده است، همه علما و طلاب این کتاب را می‌شناسند و فیض کاشانی نیز به‌عنوان یک حکیم الهی، فقیه و متکلم شناخته می‌شود. فیض کاشانی یکی از معتبرترین علمای تاریخ شیعه است و در کتاب وافی اشاره می‌کند که موسیقی در مواردی انسان را از جهان طبیعت به جهان ملکوت سیر می‌دهد. به‌علاوه درباره قرآن مجید هست که می‌گویند قرآن را با صوت نیکو بخوانید. بنابر این سخنانی که درباره ربنا از سوی آقای لاریجانی گفته شده، نادرست است».
او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «٣٠ سال است این صدا در اوقات ماه رمضان به هنگام افطار قرائت شده و هیچ‌یک از علما و فقهای ما حتی فقهای سنتی ایرادی به این موضوع نگرفته‌اند و جناب آقای لاریجانی به چه دلیل این حرف را می‌زند؟ طبق نظر آقای لاریجانی، ربنای آقای شجریان، معنا، طراوت، معنویت و ظرافت کلام خدا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد درصورتی‌که عکس این موضوع است و این صوت ظرافت کلام خدا را تجلی می‌بخشد و مؤثر می‌کند. مردم ما در زمان افطار نگاه، گوش و قلبشان وقتی این صدا را می‌شنود انگار قرآن را می‌شنوند و از قرآن لذت می‌برند. ضمن اینکه این صدا به قرآن طراوت می‌بخشد و آن را مؤثر می‌کند. بنابراین حرف ایشان از نظر شرعی درست نیست».
او ادامه داد: «از نظر سیاسی نیز آقای شجریان شخصی است که بالاخره فرزند یک قاری قرآن است و خواندن را در آغاز پیش پدر قاری قرآن تلمذ کرده است. علاوه بر اینکه در این سال‌ها هرچه خوانده است سنتی بوده و ندیدم تا به‌حال عالِمی علنی و به‌طور عمومی به خواندن ایشان اعتراض داشته باشد. آقای شجریان درون جمهوری اسلامی زندگی می‌کند و از احترام ویژه‌ای برخوردار است و شاید انتقاداتی هم داشته باشد».
حجت‌الاسلام انصاری‌راد در بخش پایانی صحبت‌هایش افزود: «البته حق انتقاد را همه دارند و می‌توانند استنباط خودشان را بیان کنند، اما سخن جناب لاریجانی به‌لحاظ فقهی و شرعی نمی‌تواند منشأ اثری باشد. اگر مرجع تقلیدی فتوا بدهد، حرف دیگری است و آن هم جای بحث دارد. اما این صدا و این قرائت نه‌تنها ضرری به قرآن نمی‌زند، بلکه قرآن را متجلی می‌کند. اکثر مردم کشور درخواست پخش این دعا را هنگام افطار دارند و درخواست نامشروعی هم نیست. دوست دارند اول افطار این صدا را بشنوند و روزه را با کلام خدا با ربنا آغاز کنند».

 

داغ ترین ها

نظرات (4)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین
ناشناس میگوید: ۱۰ خرداد ۱۳۹۶
سلام كساني كه دررابطه با ربناي استاد شجريان نظر ميدهند بايد بدانند كه نسل ما زيبايي اسلام شيعه را با ربناي شجريان و اذان مرحوم موذن زاده ميشناسيم پس خواهشا اين زيباي را باخود خواهي خودتان خراب نكنيد
0 | 0 پاسخ
مهمان میگوید: ۱۰ خرداد ۱۳۹۶
ایول کاملا درسته اصلا این دالتونها چی از جون ما ایرانیها میخواهند ... حالا جدیدا فتوا هم میدهند اصلا شما چکاره اید خوبه ایران اصیل هم نیستید...
0 | 0 پاسخ
مهمان میگوید: ۱۰ خرداد ۱۳۹۶
اقای محترم اکثر مردم ایران ربنای شجریان را دوست دارند وای بر احوال شما که یک دعا ی زیبا با ان صوت دلنشینش را سیاسی کرده اید یا اینکه مجتهد هستید و فتوای سلیقه ای میدهید؟
0 | 0 پاسخ
مهمان میگوید: ۱۰ خرداد ۱۳۹۶
صدا وسیما برای مردم نیست برای تعداد خاصیه که همیشه از مردم جدا بودند.اگه به خدا اعتقاد داسته باشند به همین زودی هرحق وناحقی جوابش داده میشه.به هرحال تا میتومید برید اما مردم را درنیابید به مشکل برمیخورید.
0 | 0 پاسخ