کنایه حسام الدین سراج به توجیه پخش نکردن ربنا: اذان موذن زاده اردبیلی را هم پخش نکنید

۰۸ / ۰۳ / ۱۳۹۶ ۲۷۶۰ دانلود ویدئو ۱
توضیحات
 محمد جواد لاریجانی، عضو شورای نظارت صداوسیما در پاسخ به نامه سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره پخش ربنای محمدرضا شجریان نوشت:" از آنجا که موضوع دفاع از ایشان یک مناقشه سیاسی شده است، لذا در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است. "

وی همچنین گفته است:" حتما می‌دانید که تحت‌الشعاع قرار گرفتن توجه به آیات باهرات نسبت به مقارنات آنقدر مهم بوده که برخی از فقهای بزرگ تلاوت ملحون را مورد شبهه قرار داده‌اند. "

در همین زمینه حسام الدین سراج، خواننده موسیقی سنتی اظهار کرد: به نظر من ایرادی ندارد و مشابه این سبک از مرحوم مؤذن زاده اردبیلی پخش می‌شود.

این استاد صاحب سبک موسیقی ادامه داد: مردم از این ربنا خاطره دارند همانطور که از اذان موذن زاده اردبیلی خاطره دارند و می‌توان گفت که موذن زاده نیز در تلاوت آن اذان تجوید قرآنی را رعایت نکرده و با صوت اجرا کرده است.

این خواننده بیان داشت: در اذان موذن زاده تجوید قرآنی رعایت نشده و لحن ایرانی بیات ترک است و آواز خوانده شده در چارچوب تجوید صورت نگرفته بر این اساس می‌شود درباره این اذان هم این صحبت‌ها مطرح شود، ولی مردم ایران با آن خاطره دارند. هر چند که مدتی پخش این اذان از رسانه ملی نیز منع شده بود.

سراج با بیان اینکه مردم ربنا را دوست دارند و از آن خاطره دارند، ادامه داد: باید قدر اساتیدی همچون استاد شجریان را بسیار زیاد‌تر از این داشته باشیم و این ربنایی که از نظر خواندن استثنایی است و مردم آن را دوست دارند.

این استاد دانشکده هنر‌های زیبا گفت: اگر رادیو و تلویزیون پخش نکند جنبه مردمی بودن خود را زیر سئوال برده است.
داغ ترین ها

نظرات (0)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین