وقتی جدیدی خودش را با آرنولد و ریگان مقایسه می کند!

۰۷ / ۰۳ / ۱۳۹۶ ۱۱۱۳ دانلود ویدئو ۱
توضیحات

در بين ورزشكاران شوراي شهر، عباس جديدي بيش از همه در معرض انتقاد افكار عمومي بوده است. حاشيه‌هاي حضور جديدي و تا حدي هم حسين رضازاده در شوراي شهر، موجب شد عليرضا دبير و هادي ساعي هم بخت حضور مجدد در شورا را از دست بدهند. با اين حال جديدي عملكرد ورزشكاران در شوراي شهر را عاري و بري از عيب و ايراد مي‌داند و محكم و جانانه از خودش و دوستان ورزشكارش دفاع مي‌كند.

برخي از منتقدان حضور ورزشكاران در شوراي شهر، از جمله دكتر زيباكلام، قبل از انتخابات گفتند كه مردم بايد با راي خودشان، ورزشكاران را از شوراي شهر بيرون كنند. شما هم قطعا دفاعي نسبت به عملكرد خودتان داريد. اگر مايليد، گفت‌وگو را از همين جا شروع كنيم. من فكر مي‌كنم اين حرف آقاي زيباكلام، به دور از انديشه است. اين نظر چيزي جز زير سوال بردن تفكرات روشنفكري نيست. در قانون اساسي آمده است كه انتخابات بايد با حضور آحاد مردم انجام شود و مردم بايد آزادانه نمايندگان خودشان را انتخاب كنند. اين يعني دموكراسي. بنابراين نمي‌توان گفت ورزشكاران نبايد در شوراي شهر حضور داشته باشند.


‌ يكي از انتقادات اصلي اين بود كه شما و دوستان‌تان بدون اينكه تخصصي در مسائل شهري داشته باشيد، با استفاده از محبوبيتي كه در عرصه ورزش كسب كرده بوديد، وارد شوراي شهر تهران شديد.

اين هم يك تصور باطل است. ورزشكار بودن يك حسن است، عيب نيست. مهم تحصيلات آكادميك ما بود. تخصص ما را تحصيلات ما تعيين مي‌كند نه ورزشكار بودن ما. تحصيلات دانشگاهي ما با كارمان در شورا مرتبط بود. من حقوق خوانده‌ام و برخي از دوستان ورزشكارم مديريت خوانده‌اند. به علاوه، شوراي شهر داراي كميسيون‌هاي تخصصي است. شش كميسيون در شوراي شهر وجود دارد. كميسيون فرهنگي ورزشي، كميسيون عمران، كميسيون بودجه و... هر كس بر اساس تخصص و تحصيلات خودش در اين كميسيون‌ها فعاليت مي‌كند. مديريت شهري را بايد به شكل جامع و كامل ديد. اداره شهر كه فقط ساختمان و برج و آجر و بلندمرتبه‌سازي و كار عمراني نيست. مديريت شهري موضوعات مختلفي را در بر مي‌گيرد. توسعه فضاهاي ورزشي، ورزش بانوان، امكانات ورزشي پارك‌ها و... اينها هم جزو مديريت شهري‌اند.

‌ در قبال همين توسعه فضاهاي ورزشي، شما و ساير ورزشكاران شوراي شهر، مشخصا چه كرده‌ايد در شورا؟

يك جو باطل عليه ورزشكاران درست كرده‌اند كه ظلم فاحش به ورزشكاران است. پس افزايش سرانه ورزشي در شهر تهران كار چه كساني بوده؟ كار همين شوراي شهر و ورزشكاران حاضر در شورا بوده. وقتي مي‌گويند ورزشكاران نبايد وارد شوراي شهر شوند، پس‌فردا ديگر هيچ كس سراغ ورزش حرفه‌اي نمي‌رود. يعني هر ورزشكاري احساس مي‌كند اگر به مدارج قهرماني برسد، از حقوق اجتماعي و سياسي‌اش محروم مي‌شود. اين خلاف دموكراسي است. در دنيا قهرمانان زيادي هستند كه سياستمدار و رييس‌جمهور شده‌اند.

‌مثلا الكساندر كارلين وارد مجلس نمايندگان روسيه شد.

بله. آرنولد شوارتزنگر هم فرماندار كاليفرنيا شد. رونالد ريگان هم هنرپيشه بود. آيا در همه كشورهاي دنيا با ورزشكاران‌شان اين طور رفتار مي‌كنند؟ يك سال آزگار است كه به ما فشار مي‌آورند. انگار ما كار خلافي كرديم خودمان را در معرض راي مردم قرار داديم و وارد شوراي شهر شديم.

‌ اگر كسي بگويد ورزشكاران حق ندارند وارد شوراي شهر شوند، حرفش خلاف ارزش‌هاي دموكراتيك است اما ورزشكاران هم بايد بتوانند از عملكردشان در شوراي شهر دفاع كنند و افكار عمومي قانع شود كه اين عملكرد مثبت بوده است.

بله، بالاخره گزارش عملكرد مشخص است. هر كسي بايد عملكردش را به افكار عمومي ارايه كند تا مردم بدانند او در شورا چه كرده است. گزارش عملكرد هر نماينده‌اي را با رجوع به جلسات شوراي شهر و جلسات كميسيون‌هاي تخصصي شورا مي‌توان مطالعه و ارزيابي كرد.

اگر عملكرد ورزشكاران قابل دفاع بوده، چرا مردم مجددا به آنها راي ندادند؟

چون فضاي بدي عليه ورزشكاران ايجاد كردند و ضمنا مردم ليستي راي دادند و در ميان ليست‌ها، ليست اميد گوي سبقت را از همه ربود.

‌درباره افزايش سرانه ورزشي در مدت حضور شما و دوستان‌تان در شورا، آماري داريد؟

الان حضور ذهن ندارم ولي اگر به سايت شوراي شهر يا به سايت شهرداري مراجعه كنيد، افزايش سرانه ورزشي را در طول اين دوراني كه ما عضو شوراي شهر تهران بوديم، مشاهده مي‌كنيد.

يكي از مهم‌ترين نقدها به اعضاي شوراي شهر، از جمله ورزشكاران شورا، اين بود كه آنها نتوانستند شهردار تهران را در قبال عملكردش پاسخگو كنند و در مجموع كاراكتر سياسي لازم براي انجام چنين كاري را نداشتند.

اصلا اين طور نبوده. شهردار تهران يكي از افرادي است كه زير دست شوراي شهر تهران كار مي‌كند. مدي

داغ ترین ها

نظرات (0)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین