جهانگیری شهردار می شود؟

۰۲ / ۰۳ / ۱۳۹۶ ۳۳۴۸ دانلود ویدئو ۱
توضیحات
 لیست مورد حمایت اصلاح طلبان موسوم به لیست امید در 3 شهر تهران، مشهد و زاهدان تمام کرسی های شورای شهر را از آن خود کرد تا آرایش سیاسی شوراها در این شهرها همانند اکثر شهرهای دیگراز اصولگرا به اصلاح طلب درآید.
 
این لیست به جز قم در بیشتر شهرهای بزرگ کشور از جمله اصفهان ،شیراز و تبریز نیز اکثریت را به دست آورد. فرهادی فرماندار تهران روز گذشته ضمن اعلام نتایج انتخابات شوراهای این شهر به مشارکت 2 میلیون و 700 هزار نفری مردم تهران در سال 92 و افزایش 900 هزار نفری در این دوره اشاره کرد و گفت: در مجموع در تاریخ مشارکت مردم تهران آمار بی نظیری ثبت شد.
 
رای بالای محسن هاشمی در انتخابات شورای شهر تهران

وی نتیجه نهایی انتخابات شورای شهر تهران را نیز اعلام کرد که بنا بر آن محسن هاشمی رفسنجانی با رای خیره کننده یک میلیون و هفتصد و چهل هزار نفری به عنوان سرلیست فهرست امید وارد شورای شهر شد. این رای محسن هاشمی حتی رکورد رای محمدرضا عارف در انتخابات مجلس را هم شکست.
 
مرتضی الویری نیز با حدود 400 هزار رای اختلاف به عنوان نفر دوم و سایر افراد این شورا عبارتند از؛ «احمد مسجد جامعی، شهربانو امانی انگنه، محمدجواد حق‌شناس، بهاره آروین، سید ابراهیم امینی، افشین حبیب‌زاده کلی، سید آرش حسینی میلانی، حسن خلیل‌آبادی، علی اعطا، زهرااعظم نوری، محمد سالاری، سید حسن رسولی، ناهید خداکرمی، مجید فراهانی، زهرا نژاد بهرام، سید محمود میرلوحی، الهام فخاری، محمدعلی خانی و بشیر نظری».
 
نکته جالب عدم راهیابی سرلیست اصلی اصولگرایان به شورای شهر بود؛ مهدی چمران رئیس فعلی شورای شهر با حدود 653 هزار رای و اختلاف بیش از 300 هزار رای با نفر قبلی خود نتوانست وارد شورای شهر شود. علیرضا دبیر و حبیب کاشانی از دیگر اعضای شورای شهر تهران هستند که به عنوان نفرات علی البدل دوره جدید انتخاب شدند.

برد قاطع اصلاح طلبان در مشهد

در مشهد نیز هر 15 نفر لیست امید با فاصله نسبت به رقبای خود در لیست های متعدد اصولگرا وارد شورای شهر شدند.
 
امیر شهلا با بیش از 250 هزار رای توانست بیشترین رای را از آن خود کند. پس از آن برخی چهره های اصلاح طلب چون شهناز رمارم، بتول گندمی، احمد نوروزی و محمدرضا حیدری حضور دارند.
 
اولین عضو علی البدل شورای شهر مشهد نیز غلامحسین صاحبی مورد حمایت فهرست معتمدین نزدیک به جبهه پایداری است که با نفر آخر شورای شهر حدود 40 هزار رای اختلاف دارد.
 
در همین حال بنا بر اعلام فرمانداری مشهد تنها 25 درصد اعضای شورای شهر در مراکز شهرستان های خراسان رضوی از اصولگرایان هستند و مابقی از فهرست های اصلاح طلب و اعتدال راهی شورای شهرهای خود شده اند.
 
در زاهدان نیز همین اتفاق رخ داد و همه کرسی‌های لیست شورای شهر به اصلاح‌طلبان رسید. در سایر شهرها نیز پیروزی نسبی با اصلاح طلبان بود. به عنوان نمونه در یزد اصلاح طلبان با کسب ۶ کرسی از 11 کرسی و در تبریز با 8 کرسی از 13 کرسی اکثریت شورای شهر را کسب کردند.
 
به گزارش ایلنا در اردبیل نیز 4 نفر از 11 نفر و در کرمان 7 نفر از 11 نفر از اصلاح طلبان بودند.
 
در شیراز هم اصلاح طلبان دست کم ۱۲ کرسی از ١٣ کرسی شورای شهر را از آن خود کرده اند، هرچند تا لحظه تنظیم این گزارش تمام آرا اعلام نشده است. برخلاف این شهرها در قم پیروزی با اصولگرایان بود؛ چرا که 13 نفر از 14 نفر را راهی شورای شهر کردند. در عین حال عدم اعلام نتایج انتخابات شورای شهر در کرج حاشیه ساز شده است.
 
ایلنا درباره دلیل این رویداد نوشت: «یکی از ۵ عضو هیئت مرکزی نظارت بر این انتخابات، با اتکا به برخی ادعاها همچون خرید و فروش رای، تخلفات متعدد پای صندوق‌ها و مسائلی از این دست، سعی دارد پیروزی ۱۳ بر صفر لیست امید کرج در شورای شهر را زیرسوال ببرد.» همین گزارش های اولیه از راهیابی 10 نفر از 13 عضو فهرست امید به شورای شهر اصفهان خبر می دهد.
 
کرباسچی: محسن هاشمی از گزینه های شهرداری تهران است

از سویی دیگر با مشخص شدن ترکیب شورای شهر تهران، گمانه زنی ها برای انتخاب شهردار این شهر آغاز شد و همان طور که انتظار می رفت، محسن هاشمی به عنوان یکی از جدی ترین گزینه ها مطرح شد؛
 
غلامحسین کرباسچی در گفت و گ
داغ ترین ها

نظرات (0)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین