کاهش شدید آمار گردشگری بعد از حمله به سفارت عربستان

۱۹ / ۰۲ / ۱۳۹۶ ۱۸۷۶ دانلود ویدئو ۱
توضیحات

معاون گردشگری کشور گفت: طبق برنامه‌ریزی باید در پایان سال گذشته، هشت میلیون گردشگر خارجی به ایران سفر می‌کرد، در حالیکه ۵ میلیون گردشگر وارد شدند. کاهش این آمار ناشی از برخی موانع و همچنین اتفاقات سفارت عربستان بود که ۸۵ درصد از گردشگران زیارتی ایران را کم کرد.

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمانی‌موحد در حالی که در ستاد انتخاباتی حسن روحانی گزارشی از عملکرد دولت در بخش گردشگری ارائه کرد، افزود: پروژه ساختن، ‌قفل کردن و صورت مسأله را پاک کردن آسان‌ترین راه است، ولی ما نمی‌خواهیم این کار را انجام دهیم، چون قصد رقابت با دنیا را داریم و می‌خواهیم سهم‌مان را افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: ما هنوز در گردشگری سهمی از دنیا نداریم، تازه این همه فضیلت برای خود می‌شماریم و می‌گوییم رتبه دهم دنیا از لحاظ جاذبه‌های گردشگری دنیا هستین، باید ببینیم روی زمین کجا قرار گرفته‌ایم. در زمین پای محکمی برای خود پیدا کنیم.

با نگاه‌های سنتی در برابر گردشگری مدارا کرده‌ایم

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی‌ صنایع دستی و گردشگری با اشاره به نگاه‌های سنتی که سد راه گردشگری شده‌اند، اظهار کرد: این گرفتاریِ بزرگ‌ ما است وقتی می‌خواهیم "انا رجل" باشیم، باید کیفیت ‌هم داشته باشیم. منافع حرفه‌ای را جایگزین منعفت‌های شخصی کنیم، اما متاسفانه با نگاه‌هایی مواجه‌ایم که بازدارنده‌اند و تا کنون با آن‌ها مدارا کرده‌ایم.

وی سپس به برنامه چشم‌انداز ۲۰ ساله که در پایان برنامه هفتم توسعه باید به نتیجه برسد اشاره کرد و افزود: ‌کاملا روشن است که ما چقدر از این برنامه عقب هستیم. طبق این برنامه قرار بود هر سال درصدی پیشرفت در گردشگری داشته باشیم، الزامات و ضرورت‌های آن نیز تعیین شده بود. بر این اساس قرارِ ما اصلا گردشگری انبوه نبود، چون گردشگری ایران کاملا تخصصی است، مثل زیارتی که برای سال‌های ۹۴ و ۹۵ هدف‌گذاری خاصی روی آن شده بود.

۲۰ ماه قبل از اتفاق سفارت عربستان، یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر از کشورهای حوزه خلیج‌فارس و عربی داشتیم. آن زمان روی ۲.۵ میلیون گردشگر در سال ۹۵ پیش‌بینی‌هایی کرده‌ بودیم، اما ۲۰ ماه بعد از آن ماجرا تعداد این گردشگران به ۲۶۶ هزار نفر رسید، یعنی ۸۵ درصد کاهش
رحمانی‌موحد اضافه کرد: ما ۲۰ ماه قبل از اتفاق سفارت عربستان، یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر از کشورهای حوزه خلیج‌فارس و عربی داشتیم. آن زمان روی ۲.۵ میلیون گردشگر در سال ۹۵ پیش‌بینی‌هایی کرده‌ بودیم، اما ۲۰ ماه بعد از ماجرای سفارت عربستان تعداد این گردشگران به ۲۶۶ هزار نفر رسید، یعنی ۸۵ درصد کاهش جمعیت‌ گردشگران کشورهای هدفِ ایران. مشخص است با چنین وضعی چگونه قرار است در پایان چشم‌انداز ۲۰، ساله به ۲۰ میلیون گردشگر دست یابیم.

وی بیان کرد: متقاعد کردن گردشگران اروپایی شاید سخت باشد، اما جذب گردشگران شیعه چندان سخت نبود. بارها شنیده بودیم که از حوزه خلیج فارس مسافر به قصد یک هفته گردش به ایران آمده، اما سه تا چهار هفته اقامت داشته است. ما این گردشگران را از دست داده‌ایم.

دیگر مخالفی نداریم

معاون گردشگری با اشاره به تغییر رویکرد و نگاه رییس قوه مجریه به گردشگری ادامه داد: در مناظرات کاندیداهای این دور انتخابات ریاست جمهوری و شرایط حال حاضر جامعه، دیگر مخالفی برای ارتقای صنعت گردشگری وجود ندارد، بعضا حتی در تلاش‌اند این مزیت و تلاش را به فضیلت انتخاباتی تبدیل کنند، وضعیتی که به سادگی به دست نیامده است.

وی با بیان این‌که در سال ۹۶ بخش‌های زیادی از برنامه‌های دولت در گردشگری با وجود محدویت منابع به نتیجه می‌رسد، افزود: می‌توانیم ادعا کنیم گردشگری روستایی و عشایری از فراموشی به فضیلتی تبدیل شده است و مهاجرت معکوس اتفاق افتاده و سرمایه‌های سبک به روستاها منتقل شده است.

سفر به ایران در اروپا مد شده

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی‌ صنایع دستی و گردشگری همچنین مهترین مزیت گردشگری را نگاه بین‌المللی و ارتقای امنیت در افکار عمومی جهان دانست و اظهار کرد: وقتی سفر به ایران، به یک مد و حرکتی چشم‌گیر در اروپا تبدیل شد و مراجع تخصصی کشورهای دیگر ایران را به عنوان یکی از مقاصد نخست گردشگران معرفی می‌کنند، یعنی ساختار گردشگری کشورمان سلامت شده است و با برنامه‌ریزی بلند مدت می‌تواند به آرمان‌هایش برسد.

او تاکید کرد: گردشگری به خوبی از فضای بعد از برجام استفاده کرد، با وجود آن‌که بعد از برجام تلاش‌هایی برای محدود کردن رفت‌و آمدها به ایران شد، اما خوشبختانه هیچکدام اثری نداشت؛ فقط آن دسته از محدودیت‌ها آسیب رساند که مقصرش خودمان بودیم. اگر آن اتفاق‌ها نمی‌افتاد، گردشگری زیارتی آسیب نمی‌دید و  سرمایه‌گذاران این بخش دچار نقصان نمی‌شدند.

گردشگری به خوبی از فضای بعد از برجام استفاده کرد، با وجود آن‌که بعد از برجام تلاش‌هایی برای تحدید رفت‌و آمدها به ایران شد، اما خوشبختانه هیچکدام اثری نداشت؛ فقط آن دسته از محدودیت‌ها آسیب رساند که مقصرش خودمان بودیم.

به گفته او، بعد از برجام شمار گردشگران اروپایی در ایران ۵۶ درصد افزایش و صدور ویزای فرودگاهی با بیش از ۱۰ درصد رشد در یک سال روبه‌رو بوده است.

رحمانی‌موحد اضاف

داغ ترین ها

نظرات (0)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین