علت سکوت جهانگیری در مناظره دوم چه بود؟

۱۷ / ۰۲ / ۱۳۹۶ ۲۱۳۴ دانلود ویدئو ۱
توضیحات
پایگاه خبری انتخاب - محسن پورحسين: مناظره دوم هم تمام شد ، یک بعد از ظهر سخت برای همه نامزدهای حاضر در استودیوی 11 رسانه ملی . چند ساعت پرچالش که تغییراتی را در فضای آرایش سیاسی نامزدها پدید آورده است . حالا دیگر جاگیری این 6 نامزد مشخص شده و راحت تر می توان صحنه را تحلیل کرد .برای تحلیل آنچه رخ داده باید تک به تک نامزدها را مورد بررسی قرار داد .

حسن روحانی

کسانی که از حسن روحانی گلایه داشتند که چرا این قدر آرام انتخابات را دنبال می کند حالا دیگر خیالشان راحت شده که روحانی راهبرد انتخاباتی اش را برمبنای یک استراتژی همراه با تاکتیک های مخصوص به این انتخابات تنظیم کرده است . او که در مناظره اول تلاش کرد تا وارد زمین بازی طراحی شده رقیب نشود حالا در این مناظره تلاش می کرد تا چالش برانگیزی آنها را بدون ورود به محتوای اتهامات مطرح شده ، با چالش برانگیزی جدید تری  برای آنها پیگیری کند .به یک معنا آنچه رخ می داد این بود که روحانی هر ضربه ای که دریافت می کرد را با دو یا سه ضربه جدید پاسخ می داد .
 
در این تاکتیک ، وقتی محمد باقر قالیباف ماجرای وزیر آموزش و پرورش را مطرح کرد ، روحانی بدون ورود به این ماجرا و البته عبور از آن چالش های تازه ای برای قالیباف مطرح کرد . یا آنجا که ابراهیم رییسی تلاش کرد تا در زمینه هسته ای چالش ایجاد کند با این چالش حسن روحانی مواجه شد که اصلا دانسته های او درباره  مسایل هسته ای و این پرونده بسیار مهم تا چه حد است . پرسشی که البته ابراهیم رییسی پاسخ قانع کننده ای برای آن نداشت . حالا باید از علوم سیاسی به جامعه شناسی برویم و درباره این بحث کنیم که حسن روحانی از بحث های روز گذشته کدام طبقه را هدف گرفته بود؟ از متن سخنان حسن روحانی در مناظره دیروز می توان فهمید که او قبل از هر چیزی طبقه متوسط را نشانه گرفته است .
 
وقتی او از فرهادی می گوید و شجریان و بعد در مور آزادی های سیاسی حرف می زند در واقع تلاشی برای جذب بيشتر طبقه متوسط است.اما نکته دیگر این است که اگر چه حسن روحانی بیش تر با طبقه نخبگان جامعه حرف زد اما عملکرد خوبی هم در زمینه ریزش رای نامزدهای اصولگرا داشت . او رو به دوربین گفت که وعده هایی که قالبیاف و رییسی برای سه برابر کردن یارانه ها به طبقه محروم داده اند عملی نیست و بر اساس قانون مصوب مجلس اجازه چنین کاری وجود ندارد . پس او در واقع تلاش کرده تا رای طبقه متوسط را جذب کرده و همزمان رای طبقه محروم نامزدهای اصولگرا را بکاهد .

اسحاق جهانگیری

سکوت او در این مناظره آنهم در شرایطی که در مناظره قبل ظهوری فوق العاده  داشت برای خیلی ها جای سوال گذاشته است . او این بار دیالوگ چندان نمی کرد و حتی ترجیح داده بود که از روی متن نوشته شده مونولوگ بخواند . او به صورت قابل توجهی وارد مجادله و ایجاد چالش با قالیباف و رییسی نشد . این مساله را چگونه می توان تحلیل کرد ؟گزاره اول می تواند این باشد که او خواسته بازی طراحی شده رقیب را بر هم بزند . رقبا بعد از مناظره اول لابد برای مواجهه با او برنامه ریزی داشته و بنا داشتند که چالش با دولت را از مجادله با جهانگیری کلید بزنند . اگر این گزاره درست باشد او در واقع خواسته رقیب را غافلگیر کند تا بی عملی آنها در ادامه مناظره در چشم مخاطب  پررنگ شود .گزاره دوم که البته شاید در تکمیل گزاره اول باشد این است که جهانگیری که در مناظره قبل ضرب حملات به روحاین را گرفته بود حالا باید فضا و مجال دیده شدن به رییس جمهور می داد. او می داند که نامزد اصلی جریان اعتدال و اصلاحات حسن روحانی است پس باید برای پررنگ شدن او تلاش کند.

جهانگیری البته مانند حسن روحانی هم طبقه متوسط را در نظر داشت و هم برای طبقه محروم هشدارهایی از روی کار آمدن نامزدهای اصولگرا را می داد . او برای این تاکتیک خود فلاش بک هایی به گذشته و شبیه سازی میان قالیباف و رییسی با محمود احمدی نژاد را در دستور کار داشت . به نظر ، جهانگیری یک راهبرد تکم
داغ ترین ها

نظرات (1)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین
مهمان میگوید: ۱۵ خرداد ۱۳۹۶
بانک گردشگری
0 | 0 پاسخ