پارس آنلاین

مرگ دلخراش دختر 20 ساله باردار در حین زایمان، او را جهانی کرد

240 × 135
480 × 270
569 × 320
640 × 360
مرگ ۲۲۶متوفی ۷زایمان ۲۳جنین ۶اسکلت ۵مردگان ۲استخوان ۴دفن ۲تدفین ۲موزه ها ۱باستانی ۲موزه گرمابه پهنه سمنان ۱جوانمرگ ۱

دیدن اسکلت پیشینیان در سال های دور، شاید برای شما جالب باشد؛ در موزه ها و سایت های باستانی استخوان های بسیاری دیده می شود اما یکی از جالب ترین آن ها را در موزه  گرمابه پهنه سمنان خواهید دید که استخوان های مادری در حال زایمان است.

اسکلت مادری جوانمرگ با جنینی در شکم از هزاره ی دوم پیش از میلاد رو به خورشید در حفاری های تپه حصار دامغان یافت شد و همانطور سالم و دست نخورده در محفظه ای شیشه ای در مهمترین بخش موزه یعنی یکی از غرفه های متصل به صحن اصلی گرمابه حضرت نگهداری می شود. هدف از قرار دادن آن در موزه، شنایی مردم با شیوه ی تدفین در هزاره دوم پیش از میلاد در فلات مرکزی ایران بوده است

اسکلتی منحصر به فرد که سالم ترین اسکلت باقی مانده در ایران است. مادر سنی در حدود ۱۷ تا ۲۰ داشته که به علت کوچکی لگن در حین زایمان جان خود را از دست داده و جنین از سمت پا از از شکم مادر خارج شده است.

مادر جوانمرگ را به صورت “جنینی” ( یک نوع شیوه تدفین )  که در آیین میترائیسم ( دوره پرستش الهه میترا ) مرسوم بوده، دفن کرده اند. تمامی مردگان و زن جوان طوری به خاک سپرده شده اند که سر رو به طلوع خورشید باشد.

اعتقاد به دنیای پس از مرگ سبب می شد که همراه مرده اشیایی را به خاک بسپارند تا نیازهای شخص متوفی در عالمی دیگر مهیا باشد. در کنار این زن کاسه ای سفالی و مقداری گوشت شکار قرار داده اند. علاوه بر این، همراه زنان زیورآلات و همراه مردان آلات جنگی و ابزار کارشان را دفن می کردند، به همین خاطر در مشت این مادر دستبند و انگشتری گذاشته اند.

 دوره تاریخی: حدود ۴۰۰۰ هزار سال پیش – هزاره ی دوم پیش از میلاذ

محل کشف: تپه حصار دامغان

سال کشف: ۱۳۷۴ 

سن اسکلت: ۱۷- ۲۰ ساله

محل نگهداری: موزه پهنه گرمابه سمنان

دیدگاه ها (۱)

در اثر تبليغ زوركي زايمان طبيعي چندين نفر كشته مي شوند؟

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.