روایت عزرائیل از لحظه ای که می تواند همزمان جان هزاران نفر را بگیرد

۱۸ / ۰۶ / ۱۳۹۵ ۲۰۴۹۲ دانلود ویدئو ۱
توضیحات

 

اولا عزرائيل به تنهايي جان همه انسانها را نمي گيرد بلكه فرشتگان متعددي هستند كه به ايشان كمك كرده و عمل قبض روح را انجام مي دهند. چنانكه خداوند مي فرمايد: إِذَا جَاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنَا وَ هُمْ لَا يُفَرِّطُونَ؛(1) چون يكى از شما را مرگ فرا رسد فرستادگان ما بى هيچ كوتاهى و گذشتى جان او بگيرند.
ثانيا از اين گذشته بر فرض كه فقط عزرائيل و يك فرشته باشد باز مشكلي ايجاد نمي شود زيرا تجرد وجودي او ايجاب مي كند كه دائره نفوذ عملش فوق العاده وسيع باشد زيرا يك وجود مجرد از ماده مي تواند احاطه وسيعي نسبت به جهان ماده داشته باشد همان طور كه در حديثي از امام صادق(ع) درباره فرشته مرگ مي خوانيم: «اين جهان و آنچه در آن است با تسلط و احاطه اي كه خداوند به من بخشيده در نزد من همچون سكه اي است كه در دست انساني باشد كه هر گونه بخواهد آن را مي چرخاند»(2)
همچنين پيامبر اكرم(ص) فرمودند: هنگامي كه در شب معراج مرا به آسمان بردند فرشته اي از فرشتگان را ديدم كه لوحي از نور در دست دارد و هرگز به راست و چپ توجه نمي كند. فقط به لوح توجه دارد و حالتي اندوهگين دارد. گفتم اي جبرئيل! اين كيست؟ گفت: اين فرشته مرگ است كه مشغول گرفتن جانهاست. گفتم: مرا به نزديك او ببر تا با او سخن گويم. پس مرا نزديك او برد. گفتم اي ملك الموت! آيا هركسي را كه مرده است و يا بعد از اين مي ميرد قبض روح مي كني؟ گفت: بله. گفتم: و شخصاً بر بالين همگي حاضر مي شوي؟ گفت: آري؛ دنيا به سبب سلطه و قدرتي كه خداوند به من بخشيده است نزد من بيش از يك سكه در دست يك مرد نيست كه هرگونه بخواهد آن را زير و رو مي كند و منزلي در دنيا نيست مگر اينكه روزي پنج بار وارد آن مي شوم و هنگامي كه اهل خانه بر مرده خود مي گريند، به آنها مي گويم: بر او گريه نكنيد. زيرا قطعاً براي من بازگشتي خواهد بود؛ تا آنكه هيچ يك از شما باقي نمانيد.(3)

فرهنگی و مذهبی

نظرات (0)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین