ضرر هزار و پانصد میلیاردی مهران مدیری؛ سیگاری که کار دست آقای بازیگر داد

۱۶ / ۰۶ / ۱۳۹۵ ۲۵۰۶۳ دانلود ویدئو ۱
توضیحات

چندی پیش، مهران مدیری، بازیگر، کارگردان و مجری برجسته کشورمان در اقدامی غیرمنتظره در نشست خبری فیلم جدید خود، اقدام به کشیدن سیگار کرد. این اقدام وی، واکنش‌های بسیار زیادی را از سوی مسولان بهداشتی کشور در پی داشت که شاید بتوان مهم‌ترین آنها را، نامه دکتر غلامرضا حیدری، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات به مهران مدیری دانست. نامه‌ای که در ادامه، شرح مفصل آن را می‌خوانیم.
باورمان نمی‌شد که شما در کنفرانس مطبوعاتی فیلمتان و با حضور حامی مالی قدرتمند برنامه‌هایتان یکباره سیگار روشن کنید و همه آنچه را که حوزه سلامت در ۳-۲ دهه گذشته برای کاهش و کنترل مصرف دخانیات انجام داده بود، دود کنید.
شما یا نمی‌دانید چه کردید یا از قبل برنامه‌ریزی کرده بودید و عمدا سلامت آینده جامعه را هدف قرار دادید. امیدواریم شکل اول باشد که جای جبران دارد و برای دانستن‌تان می‌گوییم که به استناد بیش از ۱۰۰ مقاله علمی بین‌المللی که در مرکز تحقیقات ‌ما وجود دارد، شواهد بسیاری از مطالعات توصیفی- مقطعی، طولی و تجربی نشان داده که بین مشاهده صحنه‌های مصرف سیگار در فیلم‌ها و شروع مصرف سیگار جوانان رابطه مستقیمی وجود دارد.
فیلم‌ها همواره وسیله مناسبی برای تبلیغ محصولات تولیدکنندگان دخانیات بوده‌اند. هنگامی که یک ستاره سینما در یک فیلم مطرح روز سیگار می‌کشد، یک حس قوی و محونشدنی به سیگارکشیدن می‌افزاید. سالانه صدها میلیون جوان در سراسر جهان این فیلم‌ها را تماشا می‌کنند.
نقش سینما نه‌تنها تقویت هنجارهای اجتماعی و بهداشتی است، بلکه باید آنچه را که در جامعه و ذهن فیلمنامه‌نویسان می‌گذرد نیز به مردم انتقال دهد. چنین مواردی شامل حقایق آزاردهنده، ناسالم، پرخطر و ضداجتماعی است.
صحنه‌های جذاب مصرف سیگار در فیلم‌ها بسیار حائز اهمیت هستند زیرا بین تمامی گروه‌ها، رفتن به سینما یکی از مشخصه‌های قشر جوان است، به‌طوری که جوانان ۳ برابر بیشتر از بزرگسالان به سینما می‌روند. ۹۰درصد جوانان حداقل ۱ بار در سال به سینما می‌روند.از هر ۱۰ نفری که به تازگی سیگاری می‌شوند، ۸ نفر کودک یا نوجوان است.مطالعات دانشگاهی کاملا نشان می‌دهند مصرف سیگار در فیلم‌های سینمایی می‌تواند به شروع مصرف سیگار در جوانان منجر شود. به‌عنوان مثال:
- یک مطالعه بزرگ در ایالات متحده نشان داد احتمال سیگاری‌شدن در نوجوانانی که فیلم‌های زیادی با صحنه‌های مصرف سیگار می‌بینند، ۳ برابر بیشتر از نوجوانانی است که کمتر چنین صحنه‌هایی را در فیلم‌ها می‌بینند.
- یک تحقیق دانشجویی نشان داد صحنه‌های مصرف سیگار در فیلم‌ها کاملا منعکس‌کننده واقعیت‌هاست.
- تحقیقات نشان می‌دهند فیلم‌هایی که دارای صحنه‌های مصرف سیگار هستند، انگیزه جوانان را برای نکشیدن سیگار ضعیف می‌کنند.
- طی مطالعه‌ای که روی رفتارهای بهداشتی بین دانش‌آموزان مقطع راهنمایی انجام گرفت، ۴۹درصد دانش‌آموزان بین ۱۲ تا ۱۷ ساله (۴۶درصد پسران و ۵۱درصد دختران) معتقد بودند سیگارکشیدن ستارگان سینما انگیزه‌ای برای سیگارکشیدن جوانان است.
مصرف سیگار و دخانیات رفتاری است که عموما از سنین نوجوانی آغاز می‌‌شود. مطالعات مختلف نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد افراد سیگاری قبل از ۱۸ سالگی تجربه مصرف سیگار داشته‌اند.این رقم در مطالعه‌ای که در کشورمان انجام گرفته حدود ۶۰درصد است و مطالعات دیگر درصدهای بیشتری را در سنین پایین‌تر (حدود ۱۵ سالگی) نشان می‌دهد. افراد تحت‌تاثیر عوامل مختلفی سیگار می‌کشند که می‌توان به عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی اشاره کرد.در بسیاری از مطالعات عوامل فردی به صورت کنجکاوی برای مصرف و تجربه سیگار مهم‌ترین اثر را داشته، به صورتی که حدود ۶۰درصد دانش‌آموزان دبیرستانی شهر تهران در سال ۸۲ این علت را ذکر کرده‌اند.
فیلم‌ها یکی از آخرین و مهم‌ترین راه‌های صنعت دخانیات برای جلب توجه جوانان به مصرف سیگار آنسوی دریاهاست. صنعت دخانیات در سال ۱۹۸۹ قول داد پرداخت مبالغ به هالیوود را متوقف کند. طی دهه گذشته سیگار کشیدن روی صحنه فیلم‌ها واقعا افزایش‌یافته است. بخش سیاسی هالیوود از آگاه‌سازی والدین در مورد اینکه فیلم‌ها یا ویدئوها باعث ترویج دخانیات می‌شوند، امتناع می‌کند، اما دخانیات یک تجارت است که بیش از ایدز، خشونت و داروهای غیرقانونی (روی هم رفته) باعث مرگ می‌شود.
سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: «مصرف سیگار در فیلم‌ها یک مشکل جهانی است زیرا تبلیغات قوی‌ای ارائه می‌کند. این مساله نه‌نتها باعث تشویق اطفال به مصرف دخانیات می‌شود، بلکه باعث تقویت بازارهای دخانیاتی نیز می‌شود. صنعت تصاویر متحرک آمریکا نقش تعیین‌کننده‌ای در ایجاد این مشکل ایفا می‌کند زیرا این فیلم‌ها در سراسر جهان قابل‌دسترسی هستند و سرمشق سایر فیلمسازها قرار می‌گیرند».
انجمن پزشکی آمریکا معتقد است استعمال دخانیات در فیلم‌ها رایگان است و هدفی جز فریبندگی، تقویت و ترویج مصرف سیگار به‌عنوان یک رفتار مطلوب ندارد. این موضوع خصوصا وقتی مشکل‌ساز است که در مورد فیلم‌های جوانان به کار می‌رود زیرا در بسیاری از مطالعات نشان داده شده مصرف سیگار در فیلم‌ها یک عامل خطر برای شروع سیگار کشیدن در جوانی است. ما همچنین از۴ خط مشی توصیه‌شده ذیل برای کاهش مصرف دخانیات

سینما

نظرات (1)

نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:

پیام شما با موفقیت ثبت شد.

مرتب سازی بر اساس : جدیدترین ها | قدیمی ترین
آزیتا حمیدی میگوید: ۳ مرداد ۱۳۹۶
ای بابا. چقدر یه مسئله را بزرگ میکنید! دیگه گناه واشتباهی بزرگ تر از این تو جامعه ما رخ نداده؟ ای کاش به خطا های خودمان هم نگاهی بیندازیم...
3 | 2 پاسخ